TŘETÍ TRIMESTR

Základ stále zůstává (Omega 3, D3+K2, Pregnancy Complex) + přidávám hořčík a vápník.

Hořčík navyšuji zejména a nejpozději, když se objeví sem tam nějaká ta křeč do nohy a též když se zhoršuje kvalita spánku. Oba projevy jsem měla jak u Olíčka, tak i teď v druhém těhotenství. Není to tak, že bych denně trpěla na křeče, ale i křeč 2x za týden už hlásí deficity a tak není od věci vše podchytit již při prvotních projevech.

Hořčík jsem pravidelně užívala zhruba od osmého měsíce, kdy např. zlepšuje kvalitu spánku, usnadňuje usínání, s čímž mívám ke konci těhotenství potíže.

Pokud ale křeče nemáte, netrápí vás tvrdnutí bříška (které je nad rámec běžné fyziologie dělohy), nekvalitní spánek a máte vyvážený jídelníček, pak hořčík nasazovat nutně nemusíte. A nebo ho naopak zařaďte mnohem dříve než já. Vždy záleží na vícero faktorech, celkové kondici a také psychické pohodě, ne vždy můžeme ovlivnit naše životní okolnosti.

Snažím se správně číst projevy svého těla, jeho signály a adekvátně na ně reagovat. Není vždy snadné hned pochopit, jaká změna je žádoucí, ale jakmile se podaří signály rozluštit, je těhotenství mnohem snadnější. Chuť na sladké neznamená, že tělu chybí cukr a chuť na smažené, že si máte dát smažák. Je třeba pátrat po širších souvislostech.

Zpět k hořčíku.

Jak to tak ale bývá, když radikálněji navýšíte příjem jednoho mikronutrientu, je třeba si promítnout, jaké další souvislosti, důsledky to bude mít – zda tím nezpůsobíte nějakou vnitřní dysbalanci. Na jedné straně skvělé, hořčík vám zmírní křeče a pomůže s kvalitou spánku, podpoří fungování vitamínu D, na druhou stranu může docházet k negativním dopadům. Obzvlášť ve třetím trimestru je dobré myslet na to, abychom negativně neovlivňovali fyziologické fungování dělohy. Často se na hořčík svádí lenivění dělohy, které může vést k přenášení, k nižší funkci dělohy při samotném porodu. Většina gynekologů tedy doporučuje v závěru těhotenství hořčík přestat užívat.

Hořčík sám o sobě za tyto negativa nemůže, jde spíše o vápník. Je třeba kontrolovat, aby zvýšený příjem hořčíku následoval též zvýšený příjem vápníku. Potíž může vznikat obzvlášť u jedinců, kterým se netočí jídelníček kolem mléčných výrobků. 

Spolu s hořčíkem jsem tedy zařadila kombo D3+ Calcium– dvě mouchy jednou ranou 🙂 Mohu jen doporučit.

Nejen regenerace po porodu:

Nejsilnější antioxidant vůbec 👉 Astaxanthin a vitamín E jsou součástí produktu ProLife, který můžete užívat pro podporu regenerace a hojení po porodu. Mě doslova zachránil od zdlouhavého a komplikovaného hojení. Jen upozorňuji, že už ho možná (stejně jako já) nebudete chtít nikdy vysadit :). Má opravdu široké působení od podpory vitality, antiagingu přes podporu kardiovaskulárního systému po stav kostí, kloubů atd. Společně s omega 3 a K2 vitamínem vám poskytne mocnou podporu i při potížích s křečovými žílami.

A protože jsem měla termín porodu během lockdownu a protože se ohledně covid situace v porodnicích děly nepříjemné incidenty, nechtěla jsem své zdraví nechat ani v tomto ohledu náhodě. Nebála jsem se přímo toho, že bych byla covid pozitivní, ale spíše toho, co vše by to mohlo znamenat pro mě a mé novorozené miminko. Izolace u porodu, izolace po porodu, … atd. Vím, že by vše mělo své řešení, ale raději jsem šla opět cestou prevence, která mi dodávala na vnitřním klidu. Zařadila jsem tedy do své suplementace ještě zinek. Působení zinku v organismu popsal elitní český lékař Martin Tolar: “Velice zajímavou roli u tohoto viru hraje zinek. Zinek posiluje schopnost imunitního systému se bránit. Zinek navíc specificky zabraňuje proliferaci viru covid-19, inhibuje hlavní enzym, který umožňuje viru se replikovat, tedy množit. Jinými slovy, zinek zastaví tenhle enzym a tím také virus. Takže kdybych měl doporučit, tak určitě berte zinek. Další důležitou složkou stravy by měl být vitamín D, především teď v zimě. Co považuji ale za klíčové, je životospráva a kondice.”

Tímto jsem shrnula svou vlastní těhotenskou suplementaci. V případě vašich specifických potřeb, ráda poradím. Vše můžeme ladit individuálně a to včetně vhodného dávkování.

Péče, kterou budete svému tělo dopřávat po celé své těhotenství se zúročí nejen během tohoto požehnaného stavu, ale též po něm. Velmi často se negativní projevy a těhotenské hříchy začínají objevovat až po porodu, kdy tělo může z větší části vypnout, a nebo kdy už zkrátka definitivně nemá z čeho brát. Všechny ty poporodní trable, které se často označují za normální ve skutečnosti být normální nemusí. jsou to přímé důsledky, jejichž řešení je často daleko zdlouhavější, bolestivější a náročnější než prevence před a během těhotenství.

Přidejte komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení do členské sekce
Zapomenuté heslo
Vložte e-mailovou adresu nebo uživatelské jméno