PRVNÍ TRIMESTR

Stále si říkám, zda je to vlastně správně, že těhotenskou průkazku dostává maminka až po ukončeném 1.trimestru. Proč by první tři měsíce, které bývají často právě těmi nejnáročnějšími měla procházet bez uznání toho, že je již maminkou? Není snad případná bolest nad ztrátou či jinou komplikací stejně bolestivá? První trimestr je zcela zásadní a v mnoha ohledech nejrizikovější. Přijde mi, že nastavený zdravotnický přístup v maminkách často probouzí pocit, že by o sebe měly začít pečovat až později, až bude vše “jisté”. A to je velká škoda a též paradox.

Zastávám zcela opačný názor – maminkou se žena stává v momentě početí. Proto jsem se velmi pečlivě zabývala výživou již před otěhotněním. Přeci jen nikdy na 100% nevíte od prvního okamžiku, zda už jste těhotná nebo ne a zároveň jsou miktonutrienty, které již při samotném oplodnění hrají klíčovou roli v tom, kam a jak se bude těhotenství ubírat dál. Tedy samotným vniknutím spermie do vajíčka se dávají do pochodu velmi složité procesy jako je tvorba DNA řetězce, dělení buněk, … tyto procesy potřebují ke své optimální funkci jisté zázemí. A pokud vím, že tohle zázemí mohu svému tělu a budoucímu miminku pomoci vytvořit či efektivně podpořit, pak proč do toho nejít?!

Zaměřila jsem se tedy na dostatečný denní příjem těchto živin:

OMEGA 3 MASTNÉ KYSELINY – opravdu je vhodné užívat je v těhotenství? Opravdu ANO!

👉 Pro vývoj miminka jsou zásadní již v rané fázi těhotenství – podporují vývoj mozku a nervové soustavy, přičemž se vše děje ve svůj čas a případné deficity prakticky nelze dohánět zpětně. Studie dokládají, že maminky, které během těhotenství přijímaly dostatečné množství omega 3 mají děti s vyšším IQ. Takové děti mají např. též lepší motorické dovednosti.

👉 Omega 3 se podílejí na základních imunitních dějích – podpora jak pro maminku, tak miminko.

👉 Jsou prevencí předčasných porodů – podporují optimální délku těhotenství.

👉 Mají zásadní vliv na úspěšné prožití prvního trimestru.

👉 Podporují optimální stav krevního tlaku.

👉 Pomáhají snížit rizikové faktory pro vznik srdečních příhod včetně hladiny cholesterolu a krevního tlaku.

👉 Jsou prevencí poporodní deprese.

Často se mylně domníváme, že si stačí dát 1-2x za týden rybu a chia semínka. Tahle praxe ale vede k tomu, že nakonec poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin v našich tělech dosahuje 1:10-1:20 místo 1:1 či 1:2. Zvýšeným příjmem (tedy suplementací) omega 3 mastných kyselin chceme tuto propast minimalizovat, to je klíč k úspěchu. Ne všechny ryby jsou bohaté na omega 3, svou roli hraje též čerstvost a způsob kulinární úpravy. Běžnou praxí je, že nesprávnou kulinární úpravou obsažené omega 3 znehodnotíme nebo je tzv. necháme v odpadkovém koši (tedy zpracujeme například jen chuťově lukrativnější části ryb, které často omega 3 neobsahují a naopak ty, které jsou na omega 3 bohatší, odpálíme při přípravě nebo servírování).

Spoustu užitečných informací naleznete ve webináři: “Vše o omega 3 pro děti”. Nenechte se zmást názvem, začínáme již od prenatálního období.

VITAMÍN D3 – další velmi zásadní a nezastupitelná složka výživy.

Díky covid situaci už není tak podceňovaný, ale i tak edukace končí u toho, že bychom jej měli užívat, už se ale málokdy zajímáme o to, v jaké formě a v jakých dávkách je pro nás optimální. Vitamínu D jsem věnovala celý článek, rozhodně doporučuji přečtení. Ve stručnosti tedy jen připomenu pár zásadních aspektů.

👉 Většina z nás trpí jeho nedostatkem, není tak snadné jej načerpat ze slunce a navíc skutečně slunečných dnů máme v roce opravdu pomálu – berte to v úvahu.

👉 Je specifický v tom, že jeho doplnění při výraznějších stavech deficitu (velmi běžné, více jak 90% mých klientů a to včetně dětí! má z krevních testů zjištěnou depleci) trvá řádově týdny až měsíce. Není neobvyklé, že tělo potřebuje i půl roku, než se opět saturuje na fyziologické (přirozené) hodnoty vitamínu D. 

👉 Jeho dostatek v těle je zásadní již při samotném momentu oplodnění – podílí se na přepisu DNA a podobně jako kyselina listová je prevencí vrozených vad.

👉 Prevencí před nechtěným předčasně ukončeným těhotenstvím.

👉 Je zásadní pro optimální fyzický růst miminka, bez něj není možné, aby miminko dosáhlo fyzického vývoje, který by byl slučitelný s životem po narození.

👉 Chrání maminku před vážnými komplikacemi především ve 3.trimestru (nejdříve od 20tt) – při nedostatku vitamínu D začíná miminko vyvolávat reakce v těle maminky, které dovádějí tělo doslova ke kolapsu. Je to život ohrožující stav jak pro matku, tak pro ještě nenarozené dítě. V takových případech se většinou přistupuje k předčasně vyvolaným porodům. Uvádí se, že tyto komplikace zažívá v rámci Evropy 8% těhotných žen (40% takových žen pak na následky bohužel umírá).

A též světově oceňovaný:

PREGNANCY COMPLEX vyvážený komplex vitamínů, minerálů a dalších klíčových složek výživy navržený pro období těhotenství a kojení. Časem jsem přešla na nový F20 COMPLEX, který je též skvělý a navíc obsahuje aktivní formu kyseliny listové a základní denní dávku vitamínu D3+K2.

Sílu mají ve své komplexnosti, kdy kontrolují dostatečný příjem mnoha mikronutrientů čímž vyzobávají jejich případný nedostatek. Obsahují od každého trošku a pokud vysloveně netrpíte deficity, pak budou dostačující pro podporu vašeho těla a též vývoje miminka.

Přichází na řadu již dobře známá a díky tomu nepodceňovaná:

KYSELINA LISTOVÁ – o té již nikdo nepochybuje – díky za to!

Pro první trimestr (ideálně již před otěhotněním) není od věci její příjem navýšit na 800 až 1200jednotek/den. Vždy samozřejmě záleží na celkovém stravovacím obrazu. Umím si představit, že maminky vegetariánky takové navýšení nad rámec stravy potřebovat nebudou oproti maminkám, které se stravují běžně česky, ať už si představíte knedlíky nebo chleba s lučinou 🙂

Příjem kyseliny listové je:

👉 Zcela zásadní již v momentě samotného oplodnění – deficit v tomto období nelze dohnat zpětně.

👉 Podporuje dělení buněk, tedy optimální růst a vývoj miminka, podporuje diferenciaci tkání v oblasti nervové soustavy.

👉 Hraje zásadní roli při tvorbě nukleotidů, ty jsou součástí nukleových kyselin – DNA a RNA uchovávají základní genetické informace a ty je třeba předat našemu potomkovi v prvotřídní kvalitě. Dalo by se tedy říci, že se kyselina listová podílí na tvorbě DNA řetězce, který udává směr dalšímu a nejen prenatálnímu vývoji miminka.

👉 Podílí se na procesu krvetvorby – prevence megaloblastické anémie, která se mimochodem projevuje nevolnostmi, potížemi na úrovni trávicího traktu, nechutenství, průjmy, zvracení, ale též nadměrnou únavou a vypadáváním vlasů  – nepřipomíná vám to něco? Mně ano, většinu prvních trimestrů!

👉 Pokud byste se rozhodly kyselinu listovou navýšit nad rámec obsahu v Pregnancy Complexu či F20 Complexu, pak doporučím formu methylfolátu (QuatrefolicTM 5-MTHF methyfolát), což je forma s prakticky nejvyšší biodostupností (využitelností v organismu).

A nakonec ještě tip pro maminky, které měly náročnější průběh s oplodněním nebo které zažily zamlklé těhotenství, nechtěný potrat, či jiné vývojové komplikace u předchozích těhotenství. Doporučuji tento extra bonus: 

MYO INOSITOL S KYSELINOU LISTOVOU

Nemám s ním osobní zkušenost, ale díky studiím a hlavně vaší zpětné vazbě vím, že je to opravdový zázrak. Doporučuji ho užívat hlavně při potížích s plodností, tedy s nepravidelným cyklem, se slabou produkcí klíčových hormonů, pro podporu ovulace. Též po prodělaném (prodělaných) samovolných potratech – tam doporučuji v užívání pokračovat i v rámci 1.trimestru. Myo Inositol není žádná „alter-bylina“, regulérně se používá i v lékařství a často je doporučován v souvislosti s podporou procesu umělého oplodnění. Je natolik skvělý, že se obávám, kdy nám jej opět „vezme“ farmaceutický průmysl a jako doplněk stravy jej legislativně zakáží. No pojďme si ho zatím užít. Myo inostiol, který doporučuji je navíc v kombinaci s kyselinou listovou.

Při nevolnostech:

ZÁZVOR v kapsli doporučuji spíše než zázvorová lízátka z lékárny 🙂 Podporuje žaludeční činnost. Reguluje těžkost žaludku, pálení žáhy, pocity na zvracení či zvracení. 

Betain HCL – jedná se o velmi účinnou podporu a to zejména, kdy je funkce žaludku snížená, nedostatečná. Pomůže při pocitech těžkosti, pocitech na zvracení a zvracení. Doplněk stravy, který doporučuji, obsahuje Betaine HCL spolu s kořenem hořce, tato kombinace má přímý a prokazatelný účinek.

Nevolnosti často souvisí hned s několika faktory a velmi často s podvýživou klíčových živin a nutrientů. Např. i takový deficit zinku může negativně narušovat činnost žaludku, což pak vede k nepříjemným potížím. Velmi častým spouštěčem nevolností je též stres, úzkost, psychické potíže a tím zrovna nemyslím, že byste musely trpět depresemi! První trimestr je emočně a psychicky velmi náročný a intenzivní. Každá z nás si připouští, co vše se může a nemusí stát v jiné intenzitě, někdy vědomě a jindy podvědomě, což má samo o sobě velký vliv na fungování trávícího traktu a tedy nejen na činnost žaludku, ale též střev, případně nechutenství apod.

Nejen při předpokladu ke vzniku, zhoršení křečových žil:

VITAMÍN K2 – na vitamín K2 přijde čas tak či tak, pokud ale máte dispozice pro vznik křečových žil, pokud vám praskají žilky, dělají se modřiny, pak jeho užívání neodkládejte a užívejte jej společně s vitamínem D3 již v rámci prvního trimestru. V případě, že užíváte dlouhodobě vitamín D3, pak též vitamín K2 doporučuji zařadit.

Kompresní punčocháče – představují též velmi razantní podporu prevence vzniku nebo zhoršení křečových žil. Jsou k dostání i v pohodlné těhotenské verzi. Nemohu doporučit konkrétní značku, nakonec jsem je nepotřebovala, takže nemám osobní zkušenost.

V období prvního trimestru může docházet k výraznějším výkyvům pH vnitřního prostředí. Mohou se objevovat záněty močového měchýře. Já jsem měla asi 2x nebo 3x náběh (pamatuji si, že tomu tak bylo i u Olíčka), ale vždy jsem to utnula, když jsem nasadila vyšší dávky vitamínu C. Obsažený vitamín C je navíc v pH neutrální formě. Nebude vám tedy dělat potíže ani při užívání na lačný žaludek (z pohledu vstřebatelnosti ideální), je šetrný k vnitřnímu prostředí, zejména žaludku. Pokud trpíte nevolnostmi, nemusíte mít obavu, že by se vám po tomto vitamínu C ještě přitížilo.

Díky včasné suplementaci vitamínu C se mi nikdy zánět nerozjel, ale nutno podotknout, že obecně k těmto zánětům nemám náchylnost. Pokud v tomto ohledu trpíte častěji, pak se vyplatí sáhnout po produktech, které obsahují dostatečně účinnou formu brusinek s garancí obsahu jednotlivých účinných látek, ať už v kombinaci s probiotiky nebo jako brusinkový komplex.

Přidejte komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlášení do členské sekce
Zapomenuté heslo
Vložte e-mailovou adresu nebo uživatelské jméno