Každý rok přichází tahle otázka a každý rok přichází pozdě. Jestli chcete posílit dětský organismus, aby odolal podzimním plískanicím a chřipkovým epidemiím, začněte s přípravou ideálně na jaře, v létě nebo hned teď! V tomhle ohledu více než jinde platí, že cesta je cíl.
Sepsala jsem pro vás devět podnětů k zamyšlení, utříbení myšlenek a uvědomění si souvislostí mezi imunitou a naším životním stylem. Jsem přesvědčená, že když začnete aplikovat alespoň polovinu z nich, zaznamenáte výrazný posun nejen u zdraví vašich dětí.
Ach ta imunita. Vysoká, nízká, vrozená, získaná, … imunita se dává do souvislostí snad se vším a skloňuje se na všechny způsoby. Nakonec mi ale přijde, že základ se vytrácí a zůstává nepochopen.
Je důležité si uvědomit, že imunitu, tedy obranyschopnost organismu, budujeme nebo podrážíme soustavně každý jeden den a rozhodně to není oblast, ve které je vhodné čekat zázraky na počkání.
Nejsem schopná zde popsat úplně všechny úhly pohledu, ale popíši vám své vlastní uvažování a to, jak jsem pojala budování zdraví svých dětí a nakonec i toho svého.
„Náš život ovlivňují vnější síly, které jsou ve skutečnosti uvnitř nás.“ (z knihy Obsahuji davy)
Co je tím myšleno? A kde se „ta imunita“ vlastně bere?
Začněme od prvoka
Ať už to pro vás zní jakkoli děsivě, pravdou je, že jsme – každý jeden z nás – hostitelem mnoha milionů mikrobů. Všude, po celém těle zvenku i zevnitř hostíme neuvěřitelné množství kolonií nejrůznějších mikroskopických organismů. Tito mikrobi nám mimo jiné pomáhají budovat náš vlastní imunitní systém a ten se na ně zase snaží adaptovat nebo ještě přesněji, učí se je tolerovat. Spektrum našich vlastních mikrobů má na naše zdraví skutečně obrovský vliv, o tom už skutečně není pochyb, dokazují to další a další studie.